Iedereen is welkom op de afsluitende avond van de Cursus Theologische Verdieping in Goes. Op donderdag 22 juni zal In de Vredeskerk (Ds W H van der Vegtplein) docent dr. Mar van der Veer een lezing geven over de componist Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847). In 2020 promoveerde hij bij Prof. Dr. Albert Clement uit Middelburg aan de Utrecht University op dit onderwerp, waarbij de maar liefst 5800 brieven bestudeerd werden op de aspecten van de opvattingen en het geloof van de beroemde componist. De brieven vormen een indrukwekkende weerslag van het dagelijks leven van Felix, die naast dirigent en componist ook vader van een gezin van vijf kinderen was.
Mendelssohn Bartholdy is de componist van grote geestelijke oratoria zoals de Elias en de Paulus, maar ook zijn psalmen (o.a. Psalm 42 Wie der Hirsch schreit) zijn van grote hoogte. De lezing gaat aan de hand van geprojecteerde beelden die beginnen met het aangrijpende verhaal van zijn begrafenis waarbij de hele stad Leipzig uitliep, om vanaf dat punt een keerpunt te maken naar het begin van zijn leven. Een van de centrale vragen is: of en in hoeverre Mendelssohn een joodse componist was of juist helemaal niet. Op dat laatste punt bestaan tal van misvattingen, die tot een dieptepunt leidden in het verbod op zijn muziek tijdens het Nazisme. Uit de lezing zal blijken dat er in het leven van de componist gereformeerd protestante, Lutherse én rooms katholieke lijnen lopen. Naast geprojecteerde beelden klinken er deze avond ook prachtige muziekfragmenten van de hand van de componist.
Mar van der Veer is kerkmusicus en theoloog. Hij gaat regelmatig voor in diensten van de Protestantse Kerk in Nederland. Als cantororganist is hij verbonden aan de Thomaskerk in Zierikzee. Van zijn hand verscheen de studie Felix Mendelssohn Bartholdy – zijn geloof belicht vanuit zijn brieven (Skandalon). In zijn vrije tijd reist bij de componist na op zoek naar de bewaard gebleven plekken waar composities ontstaan zijn. Zo gaat hij binnenkort de huwelijksreis van de componist uit 1837 nareizen. De avond is gratis toegankelijk en begint om 19.00 uur, het vaste uur van de aanvang van de cursussen.
Geef jongeren in Libanon een toekomst
De economische crisis in Libanon treft jongeren hard. Door de hoge werkloosheid zien velen geen andere mogelijkheid dan hun land te verlaten, op zoek naar werk en zekerheid elders. Kerk in Actie wil hen helpen om een toekomst op te bouwen in hun eigen land. Samen met de partnerorganisatie Lutheran World Relief ondersteunt Kerk in Actie jongeren met vaktrainingen en kleine leningen. Zo kunnen zij een eigen bedrijf starten of uitbreiden en krijgen ook anderen kans op werk. Petra bouwde bijvoorbeeld een gastenverblijf bij haar boerderij en ontvangt nu toeristen. Georges kon een vrachtwagentje kopen om zijn landbouwproducten zelf naar de markt te brengen. Hij bespaart nu kosten, betaalt zijn personeel op tijd en biedt in het oogstseizoen zelfs extra banen aan.
Via het programma werelddiaconaat helpt Kerk in Actie jongeren in Libanon aan perspectief. Help je mee? Geef in de collecte of maak je gift over via NL89 ABNA 0457 457 457, t.n.v. Kerk in Actie o.v.v. Werelddiaconaat – Jongeren Libanon’. Help je mee om deze collecte tot een succes te maken? Hartelijk dank!
Presentatie van de nieuwe Acta Comparanda (nr. XXXVI) 24-09-2025
om
15:00 meer details
Optreden Interkerkelijk mannenkoor 26-09-2025
om
20:00 uur meer details
Eredienst:
Elke zondag om 9:45 uur Laatst bekende uitzending Volg ons op facebookAdres Kerkgebouw:
[tevens postadres]
Dorpsstraat 10
4641 HW Ossendrecht scriba@pkgw.nl
tel.nr.: kerk 0164-67 29 91
Algemeen bankrekeningnummer:
NL09 INGB 0005 6285 74
Privacyverklaring
Klik hier voor onze privacyverklaring
Auto ophaaldienst:
Wie graag naar de kerk wil, maar niet meer makkelijk loopt of fietst of geen auto rijdt, kan bellen met Hans den Daas, tel. 0164-769087.